Skip Navigation Links

 

درباره انجمـن علمي جنین شناسی و بیولوژی تولید مثل ايــران

علم تولید مثل، با رشدی پرشتاب و چشم گیر، یکی از پربارترین علوم پزشکی در سه دهه ی اخیر به شمار می رود. پیشرفت ها و دستاوردهای درخور توجه و خیره کننده ی پژوهشی و درمانی این علم به ویژه در زمینه ی درمان ناباروری، تاثیری شگرف بر زندگی بشر داشته است. این رشد و پیشرفت حاصل همکاری های همه جانبه ی متخصصان علوم پایه و بالینی و دیگر علوم مرتبط با این حوزه است. در این فرایند، علوم مرتبط با جنین شناسی، همواره از اهمیتی ویژه برخوردار بوده و پا به پای دیگر علوم پزشکی، همواره در مسیر رشد و تحول گام برداشته است.

تهیه و آماده سازی گامت، فراهم کردن امکان کشت، تشکیل موفق جنین در آزمایشگاه، نگهداری طولانی مدت یا انتقال صحیح آن به رحم، در زمان مناسب، دیگر اقدام های مهم تشخیصی، درمانی و تحقیقاتی ...، نمونه هایی از حساس ترین و ضروری ترین فعالیت ها در حوزه درمان ناباروری است که همگی بر یافته ها و دستاوردهای علم جنین شناسی استوار است. تأسیس انجمن باروری و ناباروری ایران، نخستین گام مهم و اساسی در مسیر منسجم و متشکل کردن فعالیت های متخصصان این عرصه به شمار می آید.

آشکار است که این انجمن با احترام به فعالیت های تخصصی دیگر حوزه های علمی مرتبط، مانند زنان و زایمان، آندرولوژی و ... یاری گرفتن از تجربه ها و دستاوردهای آنان، گام خواهد برداشت.

تاسیس انجمن جنین شناسی همواره در مجامع و نشست های تخصصی جنین شناسان کشور مطرح بوده است. این ایده، به ویژه پس از راه اندازی مقطع دکتری تخصصی رشته بیولوژی تولید مثل در دانشگاه های کشور، به همت متخصصان جنین شناسی، بیشتر قوت گرفت. پس از واگذاری تدوین استاندارد تعداد قابل توجهی از سر فصل های خدمات درمان ناباروری از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تشکیل کمیته تخصصی جنین شناسی، متشکل از متخصصان با سابقه و نامدار کشور، ایده ی تأسیس انجمن جنین شناسی ایران به نحوی جدی طرح شد و پس از تشکیل جلسه ی تکمیلی، با حضور دیگر متخصصان با سابقه ی جنین شناسی بالینی کشور، درباره ی تأسیس انجمنی با نام انجمن جنین شناسی و بیولوژی تولید مثل ایران تصمیم گرفته شد. این گروه، به عنوان هیأت موسس ، طی جلسه های متعدد، اساسنامه پیشنهادی انجمن را تدوین کرد. سپس، اساسنامه ی تدوین شده ، برای تصویب به کمیسیون انجمن ها و مجامع علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقدیم شد.

پس از پی گیری های مستمر، موافقت اصولی با تشکیل انجمن حاصل شد. سپس، موارد درخواستی در اساسنامه اصلاح شد و در پایان، اساسنامه انجمن در تاریخ 3/10/90 از سوی کمیسیون انجمن ها و مجامع علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصویب شد.

هدف اصلی انجمن جنین شناسی و بیولوژی تولید مثل ایران ترویج علم جنین شناسی بالینی و علوم پایه بیولوژی تولید مثل در سطح جامعه دانشگاهی، دانشجویان، عموم مردم و نیز زوج های ناباروراست.

از دیگر هدف های انجمن جنین شناسی وبیولوژی تولید مثل ایران، استاندارد سازی خدمات قابل ارائه به زوج های نابارور و ترویج و کمک به بهبود عملکرد بخش های جنین شناسی مراکز درمان ناباروری است. فراهم کردن امکان مشاوره های تخصصی، سازماندهی و برگزاری کنگره ها و سمینارهایی در سطح ملی و بین المللی، برگزاری کارگاه های عملی و دوره های آموزشی، آموزش مداوم کارکنان بخش های جنین شناسی مراکز درمان ناباروری، کمک به تأسیس و توسعه پایگاه های ثبت داده های درمان زوج های نابارور، آموزش و اجرای روش های کنترل کیفی و تضمین کیفیت، به منظور بهبود و ارتقای روش های بالینی و آزمایشگاهی درمان ناباروری در سراسر کشور، از جمله راه کارهای این انجمن برای تحقق اهداف پیش گفته است.

این انجمن از طریق برنامه ریزی و تسهیل پژوهش های پایه و بالینی و کاربردی و همچنین، کمک به انتشار نتایج آن، با گسترش مرزهای علم دراین حوزه و بالابردن سطح آگاهی دانشمندان، پزشکان و عموم مردم، به ویژه زوج های نابارور، می کوشد تا به رشد فعالیت ها در این عرصه کمک کند. همچنین، این انجمن بر آن است که به عنوان بازوی مشورتی و کمک-رسان به برنامه ریزان وسیاست گذاران حیطه سلامت و بهداشت باروری کشور نیز در عرصه ی سلامت عهده دار نقشی ارزنده باشد.

 

تصویب نهایی اساسنامه انجمن علمی جنین شناسی و بیولوژی تولیدمثل ایران در کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی


حضور محترم جناب آقای دکتر آخوندی، ریاست محترم پژوهشگاه ابن سینا


با سلام، احتراماً، بدینوسیله به اطلاع می رساند که اساسنامه انجمن جنین شناسی و بیولوژی تولیدمثل ایران در یکصد و بیست و هشتمین جلسه کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی مطرح و کلیات آن به تصویب نهایی رسید. همچنین مقرر شد در ماده 1-8 ( عضویت پیوسته) در بند دوم که از قبیل رشته های بیوشیمی بالینی و ... به کلمه شامل رشته های مذکور اصلاح گردد و نیز رشته علوم آزمایشگاهی نیز اضافه گردد. همچنین بند سوم ماده 1-8 نیز حذف گردد و در ذیل ماده 1-8 اضافه گردد. مسؤولیت احراز شرایط عضویت پیوسته انجمن در مجمع عمومی اول بر عهده هیئت موسس انجمن و در مجامع بعدی برعهده هیئت مدیره انجمن خواهد بود. خواهشمند است پس از انجام اصلاحات فوق مراتب را جهت اقدام بعدی این کمیسیون ارسال فرمایند.


دکتر نادر ممتازمنش، رییس مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی و دبیر کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی

آخرین اقدامات انجام شده

 

دسترسی به این بخش از سایت فقط برای کاربرانی که در سایت عضو بوده و عضویت آنها با پرداخت حق عضویت تایید شده باشد، امکان پذیر است.در صورتی که عضو سایت می باشید لطفا وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید .