Skip Navigation Links

 

رویدادها : کارگاه ها، سمینارها، سخنرانی های علمی (برنامه ها، گزارش ها و اخبار)

 

برنامه های انجمن

مصوبه های جلسات هیات مدیره انجمن

دسترسی به این بخش از سایت فقط برای کاربرانی که در سایت عضو بوده و عضویت آنها با پرداخت حق عضویت تایید شده باشد، امکان پذیر است.در صورتی که عضو سایت می باشید لطفا وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید .

برنامه های مرتبط با جنین شناسی، تولیدمثل و بیولوژی

گزارش های مرتبط

عنواننشست خبری کمپین حمایت از زوج های نابارور 10 اردیبهشت ۱۳۹۶
 
در نشست خبری کمپین زوج‌های نابارور که از ۲۳ تا ۲۹ اردیبهشت‌ماه، به همت انجمن جنين شناسي برگزار می‌شود بر حمایت‌های نهادهای حاکمیتی از درمان زوج‌های نابارور در راستای سیاست‌های ابلاغی جمعیتی تأکید شد.
محمدمهدی آخوندی، رئیس انجمن جنین شناسی و بیولوژی تولید مثل ایران امروز، ۱۰ اردیبهشت‌ماه، با حضور در نشست خبری کمپین حمایت از زوجین نابارور که قرار است ۲۳ تا ۲۹ اردیبهشت‌ماه، در سراسر کشور برگزار شود اظهار کرد: با توجه به آخرین سرشماری کشور ۲۴ میلیون زوج در ایران وجود دارد که بنا بر آمار‌های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت بیش از ۳٫۵ میلیون نفر از آنها نابارور هستند

نشست خبری کمپین حمایت از زوج های نابارور
10 اردیبهشت ۱۳۹۶

در نشست خبری کمپین زوج‌های نابارور که از ۲۳ تا ۲۹ اردیبهشت‌ماه، به همت انجمن جنين شناسي برگزار می‌شود بر حمایت‌های نهادهای حاکمیتی از درمان زوج‌های نابارور در راستای سیاست‌های ابلاغی جمعیتی تأکید شد.
محمدمهدی آخوندی، رئیس انجمن جنین شناسی و بیولوژی تولید مثل ایران امروز، ۱۰ اردیبهشت‌ماه، با حضور در نشست خبری کمپین حمایت از زوجین نابارور که قرار است ۲۳ تا ۲۹ اردیبهشت‌ماه، در سراسر کشور برگزار شود اظهار کرد: با توجه به آخرین سرشماری کشور ۲۴ میلیون زوج در ایران وجود دارد که بنا بر آمار‌های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت بیش از ۳٫۵ میلیون نفر از آنها نابارور هستند
وی ادامه داد: در این راستا در سال گذشته کمپینی با هدف اطلاع رسانی و ارائه مشاوره به زوجین نابارور و اعلام آمادگی بیش از ۳۳ مرکز درمان ناباروری در سراسر کشور شکل گرفت. امسال نیز این کمپین در آستانه 30 اردیبهشت روز ملی جمعیت با حضور بیش از ۱۸ مرکز ناباروری از جمله پژوهشگاه رویان در سراسر کشور برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه تشخیص و درمان به موقع ناباروری بسیار حائز اهمیت است، ﮔﻔﺖ: ﻣﺸﻜﻼﺕ ﻣﺮﺑﻮﻁ به غدد ،ژنتیک ،عوامل محیطی و روانی نیز در بروز ناباروری سهیم است ،ﻟﺬﺍ ﺯﻭﺟﻴﻦ ﻧﺎﺑﺎﺭﻭﺭ ﺑﻪ ﺟﺎﻱ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﺑﻪ ﭘﺰﺷﻚ ﺩﺭ ﻣﻄﺐ ﻣﺮﺍﺟﻌﻪ ﻛﻨﻨﺪ ، باید به مراکز ناباروری توجه داشته باشند.
دکتر آخوندی به تشریح اهداف کمپین پرداخت و عنوان کرد: کمک به زوجین نابارور در تشخیص علل ناباروری، سلامت باروری و اطمینان از تولد فرزند سالم، پیشگیری عوامل خطر باروری، روش‌های متنوع حفظ باروری، مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگ ناباروری، روش‌های نوین درمان ناباروری از جمله اهداف این کمپین است.
وی با بیان اینکه یکی از اهداف این کمپین رفع نگرانی از آسیب‌های وارده به زوجین در اثر باروری است، عنوان کرد: در ایران بیشتر زن‌ها را عامل ناباروری می‌دانستند و مرد را در این فرآیند کنار می‌گذاشتند، این امر باعث می‌شد که همیشه زنان آسیب پذیر باشند، این در حالی است که در گزارشات جهانی ۴۰ درصد مردان و ۴۰ درصد زنان عامل ناباروری بوده و ۲۰ درصد عوامل مشترک در بروز ناباروری آنها دخیل است؛ ولی در ایران نیز بیش از ۵۰ درصد از مردان عامل بروز ناباروری هستند.
دکتر آخوندی با تأکید بر اینکه بر اساس گزارش سال گذشته وزارت بهداشت بیش از ۳٫۵ میلیون زوج نابارور وجود دارد اعلام کرد: که سالانه تنها ۵۰ هزار سیکل درمانی در کشور انجام می‌گیرد و نتیجتا ۲۵ درصد از این موارد به باروری متنهی به زایمان می انجامد.
متخصص جنین شناسی و تولید مثل در ایران هزینه‌های فرآیند درمان را در ایران از سایر کشورها ارزانتر دانست و تصریح کرد: متوسط هزینه درمان ۳٫۵ میلیون تومان، هزینه دارو یک میلیون تومان و ۱٫۵ میلیون تومان نیز هزینه آزمایشات و تشخیص اولیه بوده که جمعا حدود شش میلیون تومان می‌شود، این مبلغ هزینه یک بار درمان است؛ حال با توجه به کمبود مراکز در سراسر کشور و عدم دسترسی و هزینه های رفت و آمد این هزینه‌ها بالا می‌رود. در کمپین سال گذشته برای اولین بار حدود یک هزار زوج نابارور در مراکز حاضر در کمپین ثبت نام کردند، این در حالی است که در این کمپین تاکنون بدون هیچ اعلامی حدود ۶۰۰ زوج ثبت نام کرده‌اند.
رئیس کمپین حمایت از زوج‌های نابارور هدف اصلی این کمپین را شناسایی، مشاوره و تشخیص رایگان ناباروری زوج‌ها اعلام کرد و گفت: همچنین می‌خواهیم در کنار کنگره‌ای که طی 30 اردیبهشت الی 1 خرداد 1396 برگزار می‌شود امکانی را برای مشاوره رایگان به زوج‌های ناباروری که چندین بار پروسه‌ درمانی را انجام داده‌اند و به نتیجه نرسیده‌اند فراهم نماییم.
وی در ادامه با انتقاد از عدم پوشش بیمه‌ای درمان ناباروری عنوان کرد: بیمه‌ها فقط بحث دارو و خدمات آزمایشگاهی را تحت پوشش خود دارند، اما از درمان و خدمات هتلینگ حمایتی نمی‌کنند، امیدواریم هر چه سریعتر این مسئله به سرانجام برسد. با توجه به سیاست‌های جمعیتی جدیدی که از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد، سالانه حدود 650 میلیارد تومان از سازمان برنامه و بودجه در راستای سیاست های جمعیتی کشور به وزارت بهداشت اختصاص یافته است.
در ادامه این نشست دکتر معرفت غفاری نوین، رئیس بورد تخصصی بیولوژی تولید مثل وزارت بهداشت نیز با تأکید بر لزوم ارتقای سطح دانش بیماران در این کمپین عنوان کرد: متاسفانه علاوه بر مردم بسیاری از پزشکان ما این آگاهی را ندارند که می‌توان سلو‌ل‌های جنسی را پیش از درمان شیمی درمانی و رادیوتراپی در بیماران سرطانی حفظ کرد و پس از فرآیند درمان به آنان کمک کرد تا دارای فرزند شوند. در واقع از جمله اهداف این کمپین کمک به فرآیند اطلاع رسانی در رابطه با نحوه فرزندآوری و سلامت آن در میان زوج‌‌های نابارور است.
در ادامه دکتر موحدین دکترای تخصصی علوم تشریحی بیان کرد : ایران در این حوزه جزو کشورهای پیشرو محسوب می¬شود و یکی از دلایل ما تعرفه های دولتی است و تمامی مراکز ناباروری اعم از دولتی و غیر دولتی موظفند تعرفه ها را کاهش و زیر نظر وزارت بهداشت عمل کنند به طوری که میزان تعرفه باروری در کشور 30 درصد باشد.
وی گفت: ما دو وظیفه اصلی داریم که باید در مسیر و مرزهای دانش حرکت کنیم و با متخصصین کشورهای دیگر در این حوزه همکاری داشته باشیم به طوری که افرادی که در جنوبی ترین قسمت ایران زندگی می کنند باید امکانات برابری مثل تهران دریافت کنند.
دکتر موحدین یادآور شد: امیدواریم بتوانیم خدمات خوبی در سطح بین المللی به زوج های نابارور ارائه دهیم .


تاریخ درج مطلب : 10/02/1396